Alla Väljare
Försvaret får mer pengar
Regeringen och
Sverigedemokraterna
vill ge 300 miljarder
till försvaret.
Det är jättemycket pengar.
Sverige måste låna
pengar för att
kunna göra det.
– Det är bråttom. Vi
måste bestämma det nu.
Det säger statsminister
Ulf Kristersson.
Sverige är med
i gruppen Nato där militärer
från flera länder samarbetar.
Nato vill att varje land som är med
ska betala mycket
pengar till försvaret.
Därför ska Sverige nu
betala mycket mer
pengar till försvaret.
Regeringen och
Sverigedemokraterna
säger att det ska
vara klart till år 2030.
– Då kommer vi att
betala så mycket som Nato vill,
säger Ulf Kristersson.
Även andra partier
tycker att Sverige
ska betala så mycket
pengar till försvaret.
– Vi tycker att det är
bra att regeringen
gör som vi vill.
Vi vill att det ska gå fort.
Det säger Mikael Damberg
i Socialdemokraterna.
8 SIDOR/TT
27 mars 2025
jag tyker det är bra
bra😀
inte jätte bra riktigt vi har reden gjärt dom så mycket pengar
Om det för fem år sedan hade funnits ett krav på att investera 300 miljarder kronor i utbildning, transport och sjukvård … skulle pengarna aldrig ha funnits där. Det fungerar för dumma krigsspel. Märkligt.
Jag hoppas att dessa som har bestämt det kommer straffas enligt svensk lagstiftning. Det är inte acceptabelt ta från skattebetalarna.
Hur skulle det inte vara acceptabelt? Det är dom vi har röstat för (förutom jag, jag gillar
Magda) hellre fattig en ryss
Och under tiden blir maten dyrare och dyrare och medborgarnas levnadsstandard blir sämre… Bra jobbat
Jag pengarna ska gå till arbete, bygga Sverige och till sjukvården. Det är viktigt att förstå att vapen köps av Sveriges rikaste personer.
Ja,tycker också det mår bra för hjälpen till försvaret.
Mer stridsvagnar till Sverige!👍
varför du betala 300 miljarder.
De 300 miljarder kr i lån verkar spridas över många år, framförallt fram till 2030. Det kanske rör sig om 50 miljarder kr mer per år när det är som mest. Problemet för moderaterna är att de säger att de ska ha större försvarsutgifter, samtidigt som de inte har någon agenda för vart pengarna ska gå till. Man får sätta ett stort frågetecken till det.
Nej, Jag vill att Sverige ska sluta vara dum och sluta gå med NATO.
Sverige ska vara neutral.
Privata vapentillverkare kommer att bli rika. Det viktigaste är att statliga företag fungerar väl.
man borde ge lite mer pengar för kriget och polisen och sjukvård
Jag tycker att folk som tycker vi slösar pengar på det här ska komma ihåg att det är en investering i Sveriges framtid. Om vi inte rustar upp, kanske saker blir ännu dyrare och sämre.
Som det ser ut nu och dessa beslut som tas nu är jag tveksam att Sverige har investerat rätt. Krigsmateriel köps av rika privata företag som. Samma människor har koppling till politiker. Politiker investerar bland annat aktier som har koppling till vapenindustri.
Tro på mig, om vi inte investerar I vapen, kommer ryssarna att komma hit och förstöra och stjäla allt vi har byggt i hundra år. Vi måste kunna skydda oss!
Ryssland är mer rik, har vetenskap, stor land, olja, gas, vete, mineraler …
Ryssland bryr sig inte om Sverige.