Sverige

En kasse med mat. Foto: TT
Billigare mat i affären
Maten i affärerna
har blivit billigare.
Det visar en undersökning.
Företaget Matpriskollen
har gjort den.
På ett år har priserna på mat
sjunkit med nästan sex procent.
Den 1 april i år sänktes
momsen på mat.
Det är mest därför
som maten blivit billigare.
Men priserna
har sjunkit lite mer
än vad den sänkta
momsen förklarar.
Mjölk och ost har blivit
ganska mycket billigare på ett år.
Matpriskollen tror
att de priserna snart kan öka.
Under månaden juli
ändrades priserna
nästan inte alls i affärerna.
Men frukt och bär blev billigare.
Det beror mest på
att det finns mycket frukt
och bär just nu.
Då sjunker priset.
Priserna på kött
blev högre förra månaden.
Det gällde särskilt kött
från kalvar och kor.
Det beror på att det finns
för få djur att slakta.
Just nu är det också
fler än vanligt
som vill köpa kött
för att grilla.
8 SIDOR/TT
6 augusti 2026



Hej mina sidor!
Var har ni hämtat informationen?
Mat är fortfarande hög priset
Hej!
Informationen kommer från företaget Matpriskollen.
De har gjort undersökningen om priser.
Hälsningar,
8 Sidor
Jag tycker maten har blivit billigare. Vi äter inte nötkött och lamm det är det som är dyrt.fläskkött kyckling ,kalkon är inte så dyrt.mjölk smör och grädde är fortfarande dyrt
Dyrt med ”riktig” mat från miljöfrämjande produktion. Vilket inte gäller de vegetabilier, spannmål och annat skräp odlat I konstgödning och besprutning. Hur man nu överhuvudtaget köper sådant som kräver gruvdrift och kemi för att äta. Då betyder varken hälsa eller ekosystemet något.
”Vi och den svenska och världen markanden många konsuenterna vet vad de undvikai sin mat och drik .de undvikar konstgjorda ämenen och gifter,och koservering ämnen.
Också kan vi säga att svenskar de bryer sig i hög utsträkningom hur deras konsumation påverkar miljön ,
Om varorna inte säler i samma dag , kallar vi om ”ekologiska ämne”.öavsitt var det frukt ,grönt ,ens kött ,meniral, kläder, på det tillstånd ser du många folkningar förvänder riktning tiĺl sådana produkter.
Det produktter som inkluder konstgjorda amänen.och kosvering amen är de billiga .
Kött har blivit dyrare; det var 100 kr år 2024, men nu är det 250 och högre. Kyckling brukade kosta 20 kr per kilo, nu är det 45-50 kr. Hemköp har oändliga fejkkampanjer som kampania-priset, Klubbpriset och Facebook-priset, och alla produkter har gått ut eller är nära utgångsdatum, men priserna är fortfarande höga.
Priserna är fortfarande höga. De har inte sjunkit än.
Det är bra att maten blivit billigare. Men slöseriet med mat är stor och hälften av all mat slängs på något vis. Energimässigt brukar man även få lära sig i biologin att 90% av energin försvinner när t ex en ko äter spannmål. Det blir bara kvar 1/10 del av energin i köttet jämfört med spannmålen. Överkonsumtion av kött kan också anses vara slöseri.
Bättre ta bort matskatten istället.
Jag äter inte kött, men maten är ändå dyrt.
Alltså min man handlar men här i Bunkeflostrand är billigare bara sköljmedel, lite te och kakorna blev billigare…så jag vet inte. Men jag tror att många har inte råd faktisk…Bebi vad hände med dig?