Alla Väljare
Ministrar var i Syrien
Johan Forssell och Benjamin Dousa
är ministrar i Sveriges regering.
Nyligen var de
i landet Syrien.
De ska bland annat
ha träffat Syriens nya ledare
Ahmed al-Sharaa.
Ministrarna var också i Syrien
för att prata om människor
som flytt från Syrien till Sverige.
Regeringen vill att fler
ska flytta tillbaka till Syrien.
Särskilt de som har
gjort brott i Sverige.
– Det är bra för Sverige
om fler reser tillbaka.
Därför är det viktigt
för regeringen att vara
på plats i Syrien.
Det skriver ministrarna till SVT.
Förra året tog gruppen HTS
över Syrien.
Den förra ledaren Bashar al-Assad
flydde till Ryssland.
Ahmed al-Sharaa var ledare för HTS.
Han blev Syriens nya ledare.
HTS har tidigare jobbat ihop
med gruppen al-Qaida.
Flera länder har
kallat HTS för terrorister.
Så är det inte längre.
Nu jobbar många från HTS
i Syriens regering.
8 SIDOR/TT
26 november 2025





Syrien var fin och trygg!!!🥰
svenska vill fly Sverige det har aldrig varit så dyrt och kontrollerad land som nu. Och va gör regeringen vill skicka tillbaka folk som vill skapa ett nytt hem och bidragit till landets tillväxt. Snälla Sverige fokusera på de relevanta problem som folket lyder av och sluta diskriminera individer som har gjort misstag och skylla på hela folkgruppen.
Samhälle måste fungera…om alla kan bra svenska så saker kan fungera-gudegud!🙂
Utvisa alla som begår brott
Luisa jag känner såna som har bott i Sverige i 20 år och man kan inte föra ett samtal med dom.det är alla bidrag som är boven. Beklagligt
Det var inte av asylskäl svenskar utvandrade till USA. Ta reda på fakta. Sedan är vi svenskar lätta att ha med att göra. Man begår inga brott när man har fått en andra chans till ett nytt liv i ett annat land, som snällt välkommnar en. Man gör rätt för sig.
Mycket bra svarat av bibi
Visa grupper kan inte leva som vi
Asylskäl betyder att Sverige vill att ni lämnar Sverige, så fort som möjligt.
Bygg upp era egna länder. Vi behöver våra pengar själva precis som alla andra länder.
Fakta är precis vad ” Bibi,mfl behöver innan ni pratar. Svenskar som utvandrade till Amerika var 1,5 miljoner. Främsta anledningen var ekonomiskt vinning, undkomma fattigdom, religiös förföljelse. Slutsatsen är som dagens invandrare. Allt för lite gjordes i Sverige,för att förbättra möjligheterna. Googla
Ingen har förföljt kristna svenskar sedan kristendomen kom till Sverige ca 1000 e K.
Sverige har varit kristet sedan dess.
Dagens invandrare som kommer hit flyr från krig eller vill tjäna pengar. Fanns bara kristna i Sverige på den tiden, så vem skulle ha förföljt dem. VEM? Tänk lite innan du skriver.
Till wtf,mfl.som sagt borde ni läsa på!!!! Fakta och källar kommer från Google. För det första hade vi asatron,innebar att det var hedniska,och polytteiska, fornnordiska religionen,spåra ända till 500-talet. Polyteiska.tron på en eller flera gudar. Ordet kommer från grekiska.” ” Poly är många,Theos är gud.
Kristendomen inleddes successivt med romersk katolska kyrkan. Kristendomen fick fäste vid år1060,då var den etablerad i större delen av Sverige. Alltså kristendomen och romersk katolskt inriktning. Detta skedde långsamt på olika sätt genom handelsmän,som kom i kontakt med kristendomen utomlands.
Så allt som alles,att svenskarna som utvandrade till Amerika gjorde på samma vis som dagens invandrare. För ekonomisk vinning bättre liv, undkomma fattigdom, religiös förföljelse. Slutsatsen var att alldeles för lite gjorts,för att förbättra medborgarnas tillvaron i Sverige.
Detta vet ni ,men jag förstår vad ni vill uppnå, nämligen att allt är invandrares ”fel,helst muslimer. Men som sagt det finns bra och dåliga människor,svenskar som invandrare. Och om ni vet historia så, självklart förstår man att det blandats,och det är senaste forskning. Och tacka för det annars vore det tråkigt.
håller helt med liza jättebra förklarat 😘😘😍
Det är invandrarnas fel att det sprängs och skjuts som aldrig förr i Sverige. Vi är många svenskar som är ledsna och förtvivlade över detta. Så här beter sig inte svenskar.
Vi trodde att ni var som oss, men det var ni inte.
Syrien gav till flera tusen tjecker arbete! Min far stannade där 3 år! Jag var där 83/84-det var rolig år-jag har bara bra minne! Syrien var civiliserad och trygg och mysigt naturligtvis! idag är hela landet sönder…Homs existerar inte…efter Turkiet det var den andra bra muslimsk land! Vad synd!🥰😎💜