Sverige
Dags för festivalen Pride
Den här veckan är
festivalen Pride i Stockholm.
Pride kämpar för människors rätt
att vara vem du vill
och få älska vem du vill.
Under veckan är det
många möten och samtal i Stockholm.
Det handlar om homosexuella,
bisexuella, transpersoner,
queerpersoner och alla andra
som är med i rörelsen hbtq+.
The Spectrum of love
är festivalens egen låt.
Artisten Peter Jöback
har gjort den.
Han sjunger om
att våga vara sig själv.
– Det är en sång om hopp,
mod och gemenskap.
Det finns människor
som accepterar dig, säger han.
På lördag den 2 augusti
är Prides stora parad
genom Stockholm.
Ungefär 45 tusen personer
brukar vara med i paraden.
Paraden startar vid
Stockholms stadshus klockan 13.
Pride i Stockholm är den största
festivalen för Pride i Norden.
MARIE HILLBLOM/8 SIDOR
28 juli 2025
Alla människor får vara och leva som dom vill
Vad betyder att ”ha rätt att vara vem man vill”? Jag vill vara en superrik millionär och äga flera företag samt jag vill vara en ädel. Har jag den rätten, eller bara efterrätt som arbetssökande?
sofia man kan bli rikare .tips satsa på fonder.och jobb ja det är många som är arbetslösa i Sverige och det blir bara värre. beror på vad du har för yrke? för har man det så kanske man får något. jag tycker verkligen synd om alla som går arbetslösa. jag förstår din frustration.
HM! Alltså jag är neutral-MEN JAG ÄR EMOT PROPAGANDA! Tyvärr många blir ”senare” det…men jag lyssnade på OSMANY LAFITA och blev jätteledsen av hans berättelse! Så hoppas att de har fin väder på lördag!🥰💛💙🧡
Det måste krävas ett sånt stort mod att stå upp för att följa sitt❤️. Respekt 💃🌟😍 önskar en vacker pride
håller med hallåa 🤗🤗🤗💗💗💗💗