Sverige

Bensin blir dyrare. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Bensinen blir dyrare
Kriget i Iran
och länderna nära Iran
gör att saker i Sverige
blir dyrare.
– Vi ser att priset
på olja och gas stiger.
Det blir dyrare
att tanka bilen
och värma huset.
Det säger Erik Thedéen.
Han är chef
för Sveriges riksbank.
Priset på bensin har redan
blivit 70 öre högre.
Nu kostar bensin ungefär
16 kronor för en liter.
Många länder köper olja
från länder i området runt Iran.
Båtar med olja
brukar köra genom
Hormuzsundet i Persiska viken.
Nu hotar Iran
med attacker mot båtar där.
När båtar inte kan komma
fram genom sundet
blir oljan dyrare.
Olja behövs bland annat
för att göra bensin.
Erik Thedéen varnar
för att kriget kan göra
Sveriges ekonomi sämre.
Det kan bli mer inflation.
Då stiger priserna
och pengarna räcker till mindre.
Men allt beror på
hur länge kriget fortsätter.
8 SIDOR/TT
4 mars 2026



Tycker bensin är redan dyrt.
Enkel lösning. Regeringen skulle kunna sänka skatten. De kan, men de kommer inte att göra det.
nu vi göra så här ……GRATIS🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠🤠💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷😷
Var är distributionskontoret och vem är ägaren? Och transportföretagets namn och hur många anställda? Information om stationer och pris är också en anledning? För kunskap och offentlig information.
det kommer att gå mycket bensin ,till min caddilac brukar vara många crussingar på sommaren. tur man har sparade pengar.
Om vi sänkte skatten för onödig bensin skulle du inte få gratis sjukvård, barnbidrag. Det finns kollektiv trafik om du nu tycker att det är så dyrt. Komvux finns fortfarande 😤😤
SNÄLLA SLUT MED ALLT BLIR DYRARE GRUND AV KRIG UKRAINA, IRAN OCH COVID-19 MEN FÖR LÄNGESEN KRIG I MELLANÖSTERN DÅ INTE ALLS HÖJD PÅ ALLT MEN NU SER ATT SVERIGE ANVÄNDA MED SÄTT BLIR BARA RIKARE ÄN VANLIGT MÄNNISKOR 😠😠😠😠😠
För dyrt! Alla ska ha råd att framföra sitt fordon.
får använda olivolja istället🥳
sluta kriga
Är bensinbolagen ärliga – och vem reglerar prishöjningarna? Jag förstår att oro i världen påverkar priset. Men varför höjs det dagen efter en bombning i Iran? Oljan som finns i Sverige är ju köpt till gamla priser. Varför blir den dyrare direkt – och vem kontrollerar detta?
Bensin är billigare än mat… Om man jämför kilovikt.
😭😢😢
😔😔😔😢😢😢😢😭😭😭😭😭😭
😄😅🍎🍎
Vi kommer lämna Sverige snart
Anna,hur CRUSSAR man?😄 Arbetarklassens vokabulär kan vara väl så knepig..Det mesta felstavat å självklart särskrivet..
Jimmy Åkersson SD betalar mellanskillnaden över 13 kronor och får mer pengar till svenska folket heja på Jimmy 😊
Det står fel i texten, arabiska viken inte persika, var vänlig och korrigera.
Hej Modig!
Tack för din kommentar.
Vi skriver Persiska viken.
Det är det vanligaste namnet.
Vi vet att vissa länder hellre
säger Arabiska viken.
Vänligen,
8 Sidor
Vi betalar för nått som köptes in före kriget, bara 20 % olja kommer därifrån resten 80% ska vi betala mer för och höja priset vid pump! Demokrati på topp ! Snart är vi upp på 25 kr/1L
hallåa har du aldrig skrivit fel??? cruising eller crussing du fattade nog vad anna skrev☹☹
Det är billigt att tanka,vi ska inte gnälla på allting.
Enkelt: Sänk skatten!!!
Ljuger Sverige har på lager mycket några år fram.Snart krigen kommer hit och du Ljuger inte mer Sverige.
Våra alla skatt går på krigen till Ukraina och nu dom vill igen våra andra pengar som förot 27 kr per liter.Fusk Sverige.
Sverige måste gå i konkurs inte ljuger mer till folk.
Mmmmm, vad billig rysk gas, Nord Stream och olja skulle vara användbara nu… Det är vad som händer när man skjuter sig själv i foten.
Till våra pengar dom vill att vi gå alla död.Vi jobbar 25 år och betala skatt nu dom göra att alla ska gå till konkurs – det är fusk 1000%
Skicka till Ukraina 12,5 miljarder kronor det är våra pengar vi spara 25 år att hare bra väggar och nu samma som i Ryssland alla väggar katastrof 1000%
Vi får återinföra häst och vagn 🙂