Sverige

Polisen Reine Berglund vill att föräldrar håller koll på sina barn. Foto: Henrik Montgomery/TT
Poliser varnar föräldrar
I söndags kväll var det en skjutning
i området Vasastan i Stockholm.
Ingen blev skadad.
Poliser har tagit fast två personer
som är misstänkta.
Det är två unga män under 18 år.
Allt fler unga gör allvarliga brott.
Förra året var 515 barn
misstänkta för grova våldsbrott.
Ungefär tusen unga personer
går med i gäng med brottslingar varje år.
Det säger polisen Reine Berglund
till tidningen Aftonbladet.
Nu varnar poliserna för det.
De vill ha hjälp av föräldrarna.
De vill att föräldrar stoppar
sina barn från att göra brott.
– Föräldrar vakna!
Era barn blir brottslingar
framför ögonen på er,
säger Reine Berglund.
Han har flera tips till föräldrar.
Han vill att föräldrarna
ska vara mer med sina barn
och prata med dem.
Han vill också att barnen
ska ha hårdare regler.
De ska inte vara ute sent.
Många gäng får kontakt med unga
genom deras mobiler.
Där kan gängen skriva
och säga till unga att göra brott.
– Håll koll i telefonerna,
säger Reine Berglund till föräldrar.
Han vill att föräldrar
ska larma poliserna
om de ser något misstänkt i telefonen.
Det händer också att föräldrar
inte tror att deras barn gör brott
när poliserna berättar om det.
Reine Berglund vill att föräldrar
ska bli bättre
på att lyssna på poliserna.
8 SIDOR
2 juni 2025
Jag tror att många mammor och pappor inte vet det minsta om vad deras ungar sysslar med på fritiden och vem de har kontakt med via mobiltelefonen.
föräldrar måste tänka på hur dom uppfostrar sina barn asså!😠
håller med bebi .föräldrar bryr sig inte det är problemet. vi får se till sommaren hur många minderåriga kommer att göra brott.ungarna har sommarlov.
Rockefellersystemet föreskriver inte att föräldrar är ansvariga för sina barns utbildning. Kvinnor måste frigöras för att uppfostra sina barn. Ingen skyldighet att arbeta. Mer lön för mannen och mindre skatt för arbetaren.
OH MY GOD FÖRÄLDRANA AV BARN BEHÖVER VARA MER MED SINA BARN GOD##MN NO QUESTIONS😤😤😤
Vi skulle ha föräldrar kurser????
TUSEN???????????? men det är ju jättemycket!! D:
hörni föräldrar ni måste agera nu är det allvar
Vi som är vuxna borde sluta låta barn göra vad de vill. Ni tycker att det är barn rättigheten men det är inte det.
föräldrarnas ansvar att uppfostra sina barn till bra medborgare.
nice😀
bra
vrf gör de d
Det är samhälle-vi brydde sig och vad??? Alla gjorde elaka saker mot våra barn och familj…hela samhälle måste börja om!!!😠
Även skolornas personal måste hjälpa till att fostra barnen. Det är ju ändå människor som barn och ungdomar möter ganska många av dygnets timmar. Minns när jag själv gick i skolan. Många dagar var rena rama katastrofen. Så fort läraren vände blicken åt ett annat håll eller var ute och hämtade något, så började barnen att busa.
Jag tycker den här artikeln var bra
Det är för dyrast våra barn .Ni måste vara uppmärktsam till var inte anpassade era meriter .Detta är allvarligt samtalt på mobiler och datorer som hämta riska och kataströfa för era äldrarna .
Tack Bebi! Jag vet hur vi var uppfostrad på skola…uf…hur mår du??? Vi gjorde bra jobb med min man-men det kostade oss psykisk hälsa…våra bran är både väl uppfostrade och väl-utbildade…🥳😊💜
Jag undrar varifrån kommer alla skjutvapen? Man kan ju inte köpa dem på ica eller coop. Och allt som säljs är ju strikt registrerad. Polisen borde kolla de som lånar ut vapen.