Sverige

Personal protesterade mot systemet Millennium. Våra patienter är i fara, står det på en skylt. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT
Regionen stoppar systemet
Regionen Västra Götaland
skulle börja använda
systemet Millennium i vården.
Det var hösten år 2024.
Millennium är ett system
för vårdens datorer.
Information om patienter
skulle finnas i det.
Men Millennium fungerade dåligt.
Personalen protesterade.
Regionen pausade systemet.
Nu bestämmer regionen
att systemet
aldrig ska användas.
De avbryter köpet
från företaget Oracle
som äger Millennium.
Oracle får 657 miljoner kronor
för att regionen avbryter.
Totalt har arbetet
med systemet Millennium
kostat regionen
nästan fyra miljarder kronor.
8 SIDOR/TT
28 augusti 2026



Varför gick det dåligt 8 sidor?
4 miljarder upp i rök
Ja att vården är dålig är inte så bra. Även om sakfrågan är är att det är stora pengar på teknik som uppenbart inte kan prestera. Hur mycket ”vård” hade detta genererat, på adekvat vis? För det är väl VÅRD vi behöver. Gör om och gör rätt.
Hur många personer fick sparken på grund av det här systemet, det kan ingen säga?
Jag förstår inte varför Oracle utvecklar soft när Sverige har allt som behövs för att utveckla den på egen hand🤷🏼♂️
dessa pengar borde satsas på äldreboenden ,och anställningar av mer personal.
huh🥳🥳
Kommer någon ansvarig att få sparken? eller bli omplacerad till en ”lägre” tjänst? eller straffad på annat sätt? det handlat ju om 4 miljarder, någon ansvarig borde ta konsekvensen på att skattebetalare har förlorat 4 miljarder!!