Sverige

Det blir ganska vanligt väder i Sverige på midsommar. Foto: Oscar Olsson/TT
Vädret i midsommar
På fredag den 19 juni
är det midsommarafton.
Då samlas många människor
för att fira utomhus.
Vädret på midsommar
blir ungefär som det
brukar vara i Sverige.
Det säger experter på väder.
I södra Sverige blir det
ungefär 20 grader varmt.
Det blir sol och lite moln där.
I norra Sverige kan det
bli mellan 15 och 20 grader.
Där kan det bli lite mer moln
och regn på vissa platser.
På lördag är det
midsommardagen.
Då blir det varmare.
Det kommer in varm luft
över Sverige från södra Europa.
I området Götaland
i södra Sverige kan det bli
över 25 grader varmt.
Men experterna varnar för
att det kan bli åska
och mycket regn
från Gävle ner till Skåne.
8 SIDOR/TT
17 juni 2026



Vädret har varit dåligt jättelänge nu. Det är kallt och blåsigt och regnskurar. Känns mer rätt att plocka fram julgranen än midsommarstången
OH Bebi du är rolig! Jag var ute och började blir förkyld! Det är verkligen kallt! hoppas på varm sommar! Hur mår du?😤
Hoppas på mer regn så svamparna växer. längtar att få plocka massor, av dom gula fina kantarellerna
Jahopp typiskt Midsommar väder.
Jag får passa på att önska er alla en Riktigt Trevlig Glad midsommar 🦋🌸
Glad midsommar till dig Rose-Mari!
Hälsar 8 Sidor
Usch nu mår jag dåligt. Jag har knäckt en framtand. Vet inte om tandläkaren har tid med mig, eftersom det snart är semester.
Hej Bebi Peggy!
Det låter hemskt.
Hoppas att du får tid hos tandläkaren.
Trevlig midsommar, önskar 8 Sidor
Jag var hos tandläkaren klockan 14. Ska dit på måndag 10:40 igen. Då ska tanden rotfyllas.
Trevlig Midsommar!!!
Jag tycker om att fira midsommar hoppas att det blir fint väder så alla kan vara utomhus och njuta av solen glad midsommar till alla
Hoppas att det bli fint väder idag så alla kan vara utomhus och fira midsommaren
BEBI lycka till med tanden! Krya på dig! hoppas att du mår bra! trevlig midsommar till dig! Kram MILENA🙂/ Trevlig midsommar till journalisterna också! M😎
Jag har också upplevt varma och vackra sommardagar i Sverige! Nu i Iran lever jag ensam med denna dåliga ekonomiska situation och osäkerheten kring kriget, varje gång jag läser nyheter från Sverige gråter jag! Glad sommar till alla vänliga människor i Sverige och 8 Sidor ! Jag önskar er hälsa och lycka.
Hej Ensam!
Glad sommar.
Hoppas det blir bättre för dig!
/8 Sidor
Just nu tycker jag att det är för varmt. Igår var det 28 grader varmt och ingen blåst.
Jag tycker mer om hösten, vintern och våren (undantag med björkpollen säsongen).
I år, Jag tog det lugnt, pga återhämtning från operation (igen).
Ni som inte tycker om regn. Jag kan ge er tips.
På regndagarna, stanna inomhus och gör något mysigt, till exempel kolla på en favoritfilm eller läsa en mysig bok och dricka te/kaffe/choklad.
KRYA PÅ DIG SNÖ! Bebi hur är det med dig? Jag hade underbar dag igår-jag tittade på GRAND PRIX från BRNO! Jag kopplade av verkligen…trevlig vecka till alla med bra nyheterna och stabilt väder!😎🤠🧡
Om en timme ska jag till tandläkaren och få den spräckta tanden utrensad. Senare ska den rotfyllas. tur att jag har frikort.